sobota, 6 sierpnia 2016

Tetris, King Kong i Playstation (Komikso-mural, Kielce, os Na Stoku)

Paweł Chmielewski
("Projektor" - 1/2014)
Mamy dwie perspektywy. Z okna samochodu mknącego szosą z Kielc ku Warszawie i niespiesznego spacerowicza podążającego ulicą Orląt Lwowskich do specjalistycznej przychodni lub na zakupy w Tesco. Z obu perspektyw widać niezwykły – w jarmarczno-kolorowym otoczeniu osiedla Na Stoku – blok numer 52.

Od strony przechodnia widzimy nietypowo, w spokojnych szarościach i zieleniach pomalowane fasady. Układ kwadratów i prostokątów jest nieprzypadkowy. To przywołanie początków komputerowego szaleństwa w Polsce, końca lat 80. początku 90. ubiegłego stulecia. Szare klocki tworzą wzór znany każdemu posiadaczowi Amigi czy ZX Spectrum – to gra Tetris. Zielone kafelki są ukłonem w stronę platformówki King Kong. To komputerowy żart (wymyślony przez Adama Ilcewicza ze wspólnoty mieszkańców) zrozumiały dopiero, gdy niespieszny przechodzień okrąży dziesięciopiętrowy wieżowiec nr 52 i spojrzy na jego ścianę północną od strony ulicy Warszawskiej.

Na wysokości piątego piętra zaczyna się czterokadrowy komiks autorstwa Tomasza Łukaszczyka. Czarno-białe, ascetyczne rysunki przenoszą nas w świat szablonu. Panował na polskich ulicach w latach 80. Dekadę później w formie zgeometryzowanej pojawił się w olbrzymich muralach grupy M-City z Gdańska. Łukaszczyk wskrzesza – w wersji kilkunastometrowej – zapomnianą zdałoby się sztukę.

Forma artystycznego wyrazu jest tu ściśle związana z – traktowaną z przymrużeniem oka – ideą. Zderzenie chłopców grających na podwórku w piłkę z reakcją ich matki tworzy ironiczny kontekst. W czasach szablonów mieliśmy tylko podwórkowych piłkarzy, dziś mamy piłkarzy ery Playstation. Zielony ekran konsoli pojawia się na jednym z czterech kadrów.

Stworzony non-profit komiks jest oryginalnym konceptem w wielobarwnym, chaotycznym kosmosie trzy-, cztero- i więcej piętrowców Na Stoku. Jest też marzeniem o komiksowej galerii pośród blokowiska. „Projektor” był patronem medialnym artystycznego wydarzenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz